Chceme vždy více za méně, a co z toho plyne?

Více za méně.

Chcete lepší jídlo za málo peněz? Více peněz za méně práce? Větší auto za cenu menšího? Odpověď je jasná, ukažte mi člověka, který dokáže říci ne. Naše společnost nás takto naprogramovala, je to naše společná „pravda“. Kdo však určuje podmínky toho, co máme dělat? Co je správné a co si necháme líbit? Jděte najít viníka do Vaší koupelny a koukněte se mu do očí. Hned teď tam jděte a hezky si zamávejte. Tím, že jste se vrátili a viděli se, víte přesně, o které osobě mluvím. Také jsem byl v koupelně a zamával si. Mnohokrát. Každé ráno si řekněte:  Vážím si tě, protože jsi spokojený se svým životem. Když to nebude pravda, donutí Vás to udělat takové věci, aby to pravda byla. Nebo utečete sami před sebou, před svým pohledem do očí.

Položím Vám několik dalších otázek, na které si zkuste pravdivě odpovědět. Outsourcingujete Váš život, nebo dokonce Vaše děti? Místo mytí nádobí máme myčku. Když už ji máme, musíme ji zaplnit, jinak by šla naprázdno. Talíř, který je téměř čistý je v myčce a čeká na umytí. V případě hmotných statků se to dá pochopit. Existují ale věci, které nelze kvantifikovat. Přesuňme se k tomu nejdůležitějšímu, co máme a to jsou děti. Jaký k nim máte přístup. Vychováváte, čtete, hrajete si, necháváte pomáhat, předáváte zkušenosti? Pravděpodobně chcete více za méně. Méně starostí a více péče. Přece je naučí všechno ve školce, škole, práci. Škola je instituce, která má vychovávat. Vychovávat děti není každovečerní ptaní, co bylo ve škole a přetrpět společné víkendy. Obhajoba bývá snadná, my máme málo času. Máme auta, supermarket, myčku. Přesto máme málo času. Času na co? Opravdu víte na co? Chcete více času? Přestaňte ho utrácet za nesmyslnou a drahou zábavu. Proč vznikly televizní pořady a centra volného času, adrenalinové sporty? Lidé se nudí. Děti se nudí. Nevědí, co sami chtějí a my také ne. Kde se mají naučit co chtít, když my jako rodiče to dost často také nevíme? Jezdíme na dovolenou all-inclusive a hledáme animační programy a skupinové organizované výlety.

Přestaňte se nudit! Předejte Vaše zkušenosti Vašim dětem. Co když si myslíte, že je nemáte? Každý dospělý má nekonečně dovedností, které neumí druhý dospělý, natož dítě. Navíc se můžete mnohému naučit. A nyní přijde podpásovka. Outsourcingujte všechny činnosti, ve kterých Vám rodina může pomoci. Hezky je na ně pomaličku přesuňte. Vyndání nádobí z myčky, třídění prádla, škrábání brambor, krájení mrkve, jednoduché nákupy jako sobotní čerstvé pečivo z místního obchodu zastanou děti, manžel. Všichni zapojení najednou budou vědět, že čisté ponožky se nerodí ve skříni, oběd se sám neuvaří a nádobí se neuklidí. Navíc získáte opravdový bonus. Zapojíte celou rodinu a budete spolu, ne každý zvlášť! Máte společný oheň, u kterého se budete scházet. Zmizí velká část nudy. Získáte pocit naplnění a pomoci. Děti se nebudou bát zeptat o pomoc. Budou chápat hodnoty, že nic není zadarmo. Můžete to tisíckrát opakovat, ale bez prožitku to pochopit nejde. Stejně jako, že hrnec pálí, nevysvětlíte.

TedX: Neil Pasricha: Jak být Perfektní ve 3 „P“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *